Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları

1
2701
Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları
Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları

Alfa Romeo kullanıcılarının sıklıkla karşı karşıya kaldıkları arıza kodlarına ve araçlarda meydana gelen kronik sorunların listesine sitemizden ulaşabilirsiniz. Özellikle de son zamanlarda kullanıcıların en çok şikayet ettiği bazı sorunların neyden kaynaklı olduğu konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları hakkında merak ettiğiniz detaylar burada.

Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları

Alfa Romeo araçlarından 2004 ve öncesinde bulunan bir aracın sahibi iseniz muhtemelen karşınıza çıkacak arızalardan bir tanesi Robot arızasıdır. Elektronik olarak sistemde sorun olmamasına rağmen sorun varmış gibi gösteren bu arıza kodunun çözümünü birçok kişi bilmemektedir. Bu sorunun yapımında yardım alacağınız ustaların genellikle Ferrari ile ilgili sorunlar çözen ustalar tarafından çözüleceğini bilmenizde fayda vardır.

Alfa Romeo Kronik Sorunları

LPG takılan bütün araçlarda ortaya çıkan sorunlarda Alfa Romeo’nun da LPG’li araçlarında zaman içerisinde sorunlar olduğunu göstermektedir. Özelikle zaman içerisinde eriyen subaplar aracınızın stop etmesine , rolantinin düşmesine ve yükselmesine , araç içerisinde benzin kokusunun gelmesine , zaman içerisinde elektriksel olarak donanım arızalarının ortaya çıkmasına ve aracın çekiş gücünün son derece kötü bir şekilde düşmesine neden olmaktadır.

Alfa Romeo 147 Arıza Kodları Anlamları ve Kronik Sorunları

Başlı başına sorunlu bir araç gibi gözüken ve birçok sorunu bulunan araçlar listesinde gelen bu aracı almak isteyenlerin sıkı bir inceleme yaptırdıktan sonra almaları önerilmektedir. Aksi durumda alacağınız bu aracın ciddi sorunları zaman içerisinde can sıkıcı bir hal alacaktır.

 • Alfa Romeo 147 modelinin en belirgin kronik sorunu araç içerisinde bulunan sol cam açma butonun zaman içerisinde bozulması sorunu ilk sırada gelmektedir. Hemen hemen her Alfa Romeo 147 modelinde bu sorunun ortaya çıktığı gelen kullanıcı yorumlarından ortaya çıkmaktadır. Aracın ülkemizde pek fazla tutulmamasında da dolayı parça konusunda sıkıntıya düşeceğiniz bu aracın bu sorunun gidermek için cebinizden çıkması gereken para miktarı da son derece yüksek ve 600 TL’dir.
 • Ülkemiz yollarına pek uygun olarak üretilmeyen Alfa Romeo 147 aracının bir diğer sorunu da ön takımda meydana gelen sorunlardır. Özellikle asfalt yollarda kullanım için son derece başarılı olan bu aracın en ufak bir yol durumunda verdiği ön takım sorunları karşınıza ciddi sorunların çıkmasına neden olmaktadır.
 • Araç içerisinde bulunan yol bilgisayarında da zaman içerisinde verilen arıza kodları veya hata kodları araçta gerçekten ciddi sorunlar olduğunu göstermektedir. Devamlı olarak gözümüzün önünde bulunan bu yol bilgisayarında kronik sorunların devamlı olarak uyarı vermesi araçtan belli bir süre sonra soğumanıza neden olmaktadır.
 • Alfa Romeo 147’nin bir diğer kronik sorunu ise araçta bulunan varyatör sorunudur. Kronik bir arıza olarak karşımıza çıkan bu sorunun ortalama maliyeti 500 TL civarında yer almaktadır. Ancak bu konuda işinde başarılı bir ustanın tamir bedelinde sizlerden alacağı ücretin 200 TL civarında olacağını belirtmek istiyorum.
 • Alfa Romeo’nun satış kitapçığında yazan bir kronik sorundan bahsetmek istiyoruz. Özellikle aracın 2 Bin ile 3 Bin KM’de bir kontrole götürülmesine neden olacak bu sorun yağ yakma sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden Alfa Romeo’nun yağ yakma sorunun göz ardı etmeden yapılması gereken sorunların başında gelmektedir.
 • Alfa Romeo’da bulunan teyplerde CD sorunu da kronik olarak karşımıza çıkan sorunlar arasında gelmektedir. Özellikle tümseklere giren aracınızın zaman içerisinde CD okuma yerinde yaşanan kaymalar aracınızda rahatlıkla CD dinleme fırsatını sizler vermeyecektir.
 • Alfa Romeo’nun tüm modellerinde bulunan direksiyon kılıf soyulma problemi de kullanıcıların canın sıkan durumların başında gelmektedir. Bu yüzden aracınızda bulunan bu sorunu çözmek için yapmanız gereken 150 TL ile 200 TL aralığında satılan direksiyon kılıflarından orijinal olarak almak ve aracınızın direksiyonuna kaplamak yeterli olacaktır.
 • Alfa Romeo’da meydana gelen kronik bir diğer sorun ise vites takılı halde bile vites boşluğunun bulunmasıdır. Bu sorunu aslında kafanıza pek takmaya gerek yok çünkü siz bir Alfa Romeo sahibisiniz!
Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları
Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları
 • Alfa Romeo’nun yukarda bahsettiğimiz sorunlarından olan alt takım sorunu da kronik sorunlar listesinde ilk sırada gelmektedir. Özellikle dediğimi gibi bu aracın Avrupa yollarına göre üretilmesi ülkemizde ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İkinci el bir Alfa Romeo almadan önce mutlaka alt takımı iyi bir ustaya göstermeniz gerekebilir, aksi durumda aracınıza ekstra olarak 2 Bin TL civarında masraf yapmak zorunda kalırsınız.
 • Alfa Romeo’nun bir diğer sorunu da hava yastığı sorunudur. Aracınız da bulunan hava yastığı göstergesinin ekranınızda yanması durumunda telaş etmenize gerek yoktur. Çünkü zaman içerisinde hemen hemen her Alfa Romeo modelinde bu sorun ortaya çıkmaktadır ve bunun nedeni ise araçta bulunan kabloların temassızlık etmesinden kaynaklanmaktadır.
 • Motor sorununda bu araçlarda sık görülen kronik sorunların başında gelmektedir. Özellikle kullanıma bağlı olmak kaydıyla bu araçlarda triger kopması ve bilye dağılması çok sık karşımıza çıkan sorunlar arasında yer almaktadır.
 • Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları arasında bir de merkezi kilit sorunu gelmektedir. İkinci el alan kullanıcıların çok sık karşılaştığını bu sorunu düzgün bir elektrik ustası bularak aşma şansınız bulunmaktadır.
 • Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları arasında kapı gıcırtısı yer almaktadır. Bu sorunu çözmek için aracınızı gıcırtı yapan yerlerine yağ sıkarak sorundan kurtulabilirsiniz.
 • Bu araçta çabuk bir şekilde aşınan fren balataları da kullanıcıların zor durumda kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden sorunu aşmak için yapmanız gereken fren disklerini ve balatalarını düzenli olarak kontrol ettirmek olacaktır.
 • Motor arıza ışığı yanan aracınızın genellikle bu sorunu kış aylarında verdiğini de açıklamakta fayda var. Özellikle motorunuzun ısınmasından sonra aracınızı stop ettirip tekrar çalıştırdıktan sonra ortaya çıkan bu arıza kodu kaybolacaktır.
 • Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları
  Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları

Alfa Romeo 156 Arıza Kodları Kronik Sorunları

Alfa Romeo’nun bütün modellerinde bulunan sorunları yukarda açıkladık. Bu sorunların yanı sıra 156 modelinde bakalım ne gibi kronik sorunlar sizleri beklemektedir. Bu konuda sizlere bilgi verelim.

 • Varyatör sorunu diğer araçlarda olduğu gibi 156 modelinde karşımıza sık çıkan sorunların başında gelmektedir. Özellikle ön takım içerisinde bulunan bu sorunların herhangi bir çözümü bulunmamaktadır. Bunu yaptırmak için bir Ferrari ustasına ihtiyacınız vardır.
 • Eski nesil araçlarda 20 ila 25 Bin KM ömrü olan bu varyatör sorunun yeni model araçlarda 60 Bin ila 70 KM arasında değişkenlik gösterdiğini de açıklamakta fayda var. Bu yüzden Alfa Romeo aracını almadan önce sıkı bir incelemeden geçirmeniz son derece önemlidir.
Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları
Alfa Romeo Arıza Kodu Kronik Sorunları
Alfa Romeo aracının eksikleri nelerdir?

İkinci el araçlarında çok ciddi sorunlar bulunan Alfa Romeo’nun özellikle son yıllarda yenilikler sunarak çıkarttığı araçlarında ciddi sorunlar ortaya çıkmamaktadır. Ancak yinede araçta bulunan eksileri sizlere buradan açıklamakta fayda var.

 • Aracın içerisine çok fazla rüzgar alması sessiz bir sürüş keyfinden sizleri mahrum bırakan sorunların başında gelmektedir.
 • Klima sorunu da bulunan bu aracın özellikle diğer araçlar ile kliması karşılaştırıldığı zaman tatmin edici bir oranda soğuttuğunu söylemek doğru olmaz.
 • Araç içerisinde yer alan işçiliğinde son derece vasat olması bu kadar paraya bu arabaya bu revamıdır? Sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • İç hacim olarak aynı sınıfta yer alan diğer araçlara göre fazla bir oturma alanı sunmamaktadır.
 • Bagaj hacmi olarak da tatmin etmeyen Alfa Romeo’nun eksileri bu yönde karşımıza çıkmaktadır.
 • Son olarak ise belirtmek istediğim aracın görüş mesafesinin de diğer modellere göre düşük olması.

Ülkemizde pek fazla tercih edilmeyen araçlar arasında yer alan Alfa Romeo’nun sizlere kronik sorunları hakkında bilgi verdik. Gözden kaçırdığımız detayları yorum kısmından bizlerle paylaşarak bizlere bu konuda bilgi verebilirsiniz.

1 YORUM

 1. Hayatınızda bir kere alfa romeo koltuğuna oturdunuzmu acaba ?? Yersiz eleştirilerinizi şaşırarak okudum 4. Alfa romeo’ma biniyorum zannetmeyinki hepsi 2-3 yaşında arabalar en genç aldığım araba 6-7 yaşındaydı hepsinde de rutin bakım harici ekstra bir masraf yapmadım hepsinde de üstüne para kazanarak sattım zaten bu aracı egea linea bir fluence megane bir dacıa kullanıcısı almaz almasında saydığınız sorunlar diğer araçların size vaad etmediğini vaadettiği için karşımıza çıkabilecek sorunlar tabiki hepsi değil çoğu eleştiriniz yersiz, örneğin ön takım diğer arabalarda leylek gibi savrulurken bu arabada sizinle bir viraja girsek aklınız çıkar araba yoldan kopacak sanırsınız ayrıca bahsettiğiniz abs, merkezi kilit, triger vs sorunları hiç yaşamadım ve alfa romeo gruplarına forumlarına dahil olmama rağmen hiç duymadım evet haklısınız arabayı bir araç olarak gören sizler zaten alfa romeo kullanamazsınız diğer araçlar sizi bir yerden bir yere götürür ancak alfa romeo içine oturduğunuz andan itibaren sebepsiz bir gülümsemeyle yolun bitmesini istemeden etrafınızdaki bakışları seyrederek farklı olmanın ve insanların anlayamayacağı bir tarza sahip olmanın verdiği hazla yolunuzda seyredersiniz…

CEVAP VER