Hyundai Accent Blue Araç Uyarı İkaz Işıkları Arıza Lambaları

0
12250
Hyundai Accent Blue Araç Uyarı İkaz Işıkları Arıza Lambaları
Hyundai Accent Blue Araç Uyarı İkaz Işıkları Arıza Lambaları

Hyundai Accent Blue aracınız var ve aracınız zaman içerisinde kullanımlara bağlı olarak uyarı ışıklarını yakıyorsa, sitemizde bulunan sembollerden yola çıkarak bu uyarılar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Hyundai Accent Blue Araç Uyarı İkaz Işıkları Arıza Lambaları ne anlama geliyor? Anlamları sitemizden öğrenerek sizlerde araçlarınız hakkında bilgi sahibi olma şansını yakalamış olacaksınız.

Hyundai Accent Blue Araç Uyarı İkaz Işıkları Arıza Lambaları

Hyundai Accent Blue marka bir aracınız var ve aracınızda meydana gelen arızaların neyden kaynaklı olduğunu öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken bu yazıları okuduktan sonra aracınızda bulunan sorunun neyden kaynaklı olduğunu öğrenmek olacaktır. Özellikle son zamanlarda oldukça fazla satılan bu aracın binlerce kullanıcı bu sorunları öğrenmek için ücret ödemek zorunda kalmaktadır. Sizlerde sitemizde yer alan bu bilgilerden yola çıkarak araçlarınızın sorunlarını öğrenme şansını yakalamış olacaksınız.

ARIZA LAMBALARI VE ANLAMLARI

el freniEğer aracınızda bu tarz bir işaret varsa bu sorunun farklı anlamları bulunmaktadır. Genellikle birçok arabada el freninin çekik olduğunu bizlere göstermektedir. Bu yüzden bu işaret eğer aracınızda yanıyorsa ilk olarak bakmanız gereken durumun el freni olduğunu belirtmek istiyoruz.

Bu lamba bazı araçlarda ise fren hidroliğinde meydana gelen azalmadan kaynaklı bir şekilde de yanmaktadır. Bu yüzden el freni konusunda eğer bir sıkıntı yoksa aracınızın fren hidroliğini en kısa süre içerisinde göstermeniz gerekmektedir. Bazı araçlar ise fren hidroliğine bağlı olarak yağmur suyundan kaynaklı olarak da bu işaret karşınıza çıkabilir.

fiat şifre

Yanda belirtilen bir şekilde eğer aracınızda uyarı veya arıza lambası yanıyorsa bu sorunun neyden kaynaklı olduğu konusunda net bir bilgi vermek mümkün olmaz. Ancak sizler bu konuda en yakın Fiat yetkili bayisine giderek bu sorun hakkında bilgi alabilirsiniz. Yan tarafta bulunan işaret bazı durumlar sarı renkte, bazı durumlar ise kırmızı renkte yanarak karşımıza çıkmaktadır. Bazı araçlarda bulunan şifreleme sistemi hatasının olmasından da kaynaklı olan bu sorunu düzeltmek için ustanızdan veya yetkili servis üzerinden bilgi alabilirsiniz.

genel arızaBirçok arabada bulunan ve birçok anlamı bulunan bu arıza lambasının ne anlama geldiği konusunda merak edilen bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz. Özellikle kırmızı renkte karşımıza çıkmasına alışık olduğumuz bu lamba birçok sorunun habercisi olmaktadır.

  • Aracınızda bulunan motor yağı seviyesinde azalma meydana gelmesi durumunda bu ikaz lambası ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Aracınızda bulunan yağmur sensöründe bir arıza meydana gelmesi durumunda da belirtilen şekilde ikaz lambasının yandığını görebilirsiniz.
  • Bazı araçlarda fabrikasyon çıkış olarak bulunan park sensörlerinde de zaman içerisinde arıza meydana gelmektedir. Sizler bu konuda ortaya çıkan sorunun park sensörü üzerinden olabileceğini de tahmin edebilirsiniz.

dış lambaAraçlarımızda bulunan ışık sistemlerinde arıza olduğunu bizlere gösteren bir gösterge ikaz ışığıdır. Aracınızın farlarında, sislerinde veya dış aydınlatma sistemlerinde meydana gelen arızaları bu işaret sayesinde öğrenebilirsiniz. Bu tarz bir ikaz ışığı yanıyorsa belirttiğimiz ışıkları kontrol ederek sorunun neyden kaynaklı olduğunu öğrenebilirsiniz.

motor soğutma suyuMotor soğutma suyunun göstergesi olan bu işaretin oldukça önem arz eden bir konu olduğunu belirtmek istiyoruz. Aracınızda eğer bu tarz bir arıza işareti karşınıza çıkmış ise aracınızda bulunan motor suyunun kontrolünü yaparak sorunun neyden kaynaklı olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Hareket halinde eğer bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kaldıysanız yapmanız gereken aracınızı stop ettikten sonra motor suyunu kontrol etmek olacaktır. Eğer motorunuz çok sıcak ise suyu kontrol etmek için uzun süre beklemiş olmanız gerekmektedir.

motor yağıYanda belirtilen işaret birçok araçta karşımıza çıkmaktadır. Ancak diğer işaretler kadar tehlike arz etmeyen bu işaretin anlamı aracınızda bulunan motor yağı seviyesinin istenilen seviyenin altına düştüğünü göstermektedir. Bu yüzden bu tarz bir durum ile karşı karşıya kalmamak adına yapmanız gereken araçlarınızın yağ seviyelerini düzenli olarak kontrol etmek olacaktır. Araçlarınızın yağ seviyelerini kontrol etmenizin yanı sıra araçlarınızda uzun yolara çıkmadan önce 1 Litre yağında bulunması oldukça önemlidir. Başınıza gelmesi muhtemel bir sorunu yanınızda bulunan yağ ile kısa süre içerisinde çözebilirsiniz.

AküAracınızda bulunan akü de sorun olduğunu gösteren bir arıza lambasıdır. Kırmızı yanması durumunda akünüzün şarjının çok az olduğunu ve sizleri yolda bırakmasının an meselesi olduğunu belirtmek istiyoruz. Bu tarz bir sorun ile karşı karşıya kalmamak adına yapmanız gereken bu işareti aldıktan sonra akünüzün şarj durumunu ölçtürmek eğer yetersiz ise aracınıza yeni bir akü almak olacaktır.

kapıDijital göstergeli araçlarda çok fazla görmeye alışık olduğumuz bu göstergenin anlamı çalışır halde bulunan aracınızda kapılardan birinin açık olduğunu göstermesinden sonra yanmaktadır. Kapılar dışında bagaj kapağının da açık kalması durumunda aracınız bu belirttiğimiz arıza lambasını sizlere göstermektedir. Bu yüzden de aracınız çalışır halde iken bu tarz bir işaret yanıyorsa aracınızın kapılarını veya bagajını kontrol edebilirsiniz.

fren balatasıYuvarlak içerisinde bulunan ve kenarları kesik çizgiler ile karşımıza çıkan bu arıza kodunun anlamı ise araçlarımızda bulunan fren balatalarının aşındığını bizlere göstermektedir. Özellikle de son zamanlarda birçok kullanıcının bu sorun hakkında bilgi sahibi olmadığını ve bu yüzden sizlere bu açıklamayı yapma gereksinimi duyuyoruz. Eğer aracınızda bu tarz bir işaret yanmış ise fren balatalarının kontrollerini yaptırarak sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

park sensörüYuvarlak içerisinde yer alan “P” harfinin aslında park sensörü olduğunu tahmin etmek zor değil. Sonradan takılmayan araçlarda görmeye alışık olduğumuz bu arıza kodu aracınızda bulunan park sensörlerinden bir tanesinde veya hepsinde arıza olduğunu sizlere göstermektedir. Bu yüzden bu durumda hemen en yakın yetkili servise giderek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

motor yağıııMotor yağında meydana gelen azalmadan sonra karşımıza çıkan bu arıza kodu birçok arabada kırmızı renkte ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden bu tarz bir arıza lambasının arabanızda yanması durumunda motorunuzda bulunan yağ seviyesini kontrol ederek sorunun nereden kaynaklı olduğunu bulabilirsiniz. Motor yağının kontrolünü düzgün bir zeminde yaparak ne kadar eksik olduğu konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hyundai Accent Blue Araç Uyarı İkaz Işıkları Arıza Lambaları ve anlamları

yakıt rezerviAracınızda bulunan yakıt seviyesinin göstergesidir. Özellikle aracınızda yakıtın azalmasından hemen sonra devreye girecek olan bu işaretin yanmasından sonra benzin deponuzda kalan yakıt miktarının 7 litrenin altına düştüğünü belirtmek istiyoruz. Birçok araç bu işareti 7 litre olarak almaktadır. Bu yüzden 7 litrenin altına düştüğü zaman bu işaret sarı renkte yanmaktadır.

absAracımızda bulunan güvenlik unsurları arasında en önemlisi olan hava yastığı arızasını bizlere gösteren bu işaret hava yastıklarının bir tanesinde veya hepsinde birden sorun olduğunu göstermektedir. Bu sorunun çözümü için mutlaka ama mutlaka hava yastığınızı en yakın sürede yetkili bir servise götürerek bakım yaptırmalısınız.

ısıtma bujisiAracımızın bujilerinde sorun olduğunu gösteren bu arıza lambası aynı zamanda bujilerden kaynaklı olarak ciddi sorunların ortaya çıkmasının da habercisi olmaktadır. Multijet motora sahip olan araçlarda bu işaret sarı renkte yanarken diğer araçlarda kırmızı renkte yanabilmektedir.

EBD arızalarıSarı şekilde yanacak olan bu arıza lambası aracınızın fren sisteminde bir arıza olduğunu bizlere göstermektedir. Bu yüzden bu tarz bir ikaz lambası aynı anda yanarsa aracınız ile sert fren yapmaktan sakının, aksi halde araçlarınızda bulunan fren sistemi kilitlenmeye yol açacak ve istenmeyen kazaların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Hyundai Accent Blue Araç Uyarı İkaz Işıkları Arıza Lambaları ve anlamları

vites kutusuAracınızın vites kutusunda bulunan bir sorun olduğunu bizlere haber veren bu arıza kodu genellikle aracınızı çalıştırdıktan kısa süre sonra sönmüyorsa vites kutusunda bir sorun olduğunu bizlere göstermektedir. Bu yüzden devamlı yanan bu işaretten sonra aracınızın vites kutusunu göstererek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

absAraçlarımızın en önemli fren sistemlerinden olan ABS sistemi bizleri çoğu zaman istenmeyen kazalardan korumaktadır. Bu yüzden oldukça önemli olan bu sistemin arıza yapması durumunda aracımızda bulunan gösterge panelleri üzerinde bu tarz bir işaretin yanması ABS sisteminde meydana gelen arızanın olduğunu bizlere göstermektedir.

enjeksiyonAracımızın enjeksiyon sisteminde meydana gelen arızaları gösteren bu işaret araçların çoğu zaman performanstan düşmesinden sonra ortaya çıkmaktadır. Özelikle de sarı renkte karşımıza çıkan bu işaretin LPG’li olan araçlarda yanması durumunda ise panik yapılmaya gerek yoktur. Birçok LPG’li aracın bu konuda arıza göstergesinde bu işareti gösterdiğini ve herhangi bir sorun bulunmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak dizel motor seçeneğine sahip olan bir araç ise bu sefer aracınızı en yakın zamanda yetkili servise götürerek enjeksiyonlarına baktırmanız gerekmektedir.

dizelDizel motor seçeneğine sahip olan araçlarda bu işaret eğer uzun süreli olarak yanıyorsa aracınızın yakıt deposunda su olmasından kaynaklıdır.  Bununla ilgili zaten araçlarınızın gösterge panellerinde gerekli olan açıklama yer alacaktır. Ancak bu işaret uzun süre kalıyorsa bu konuda aracınızın yakıt deposunda su olduğunu belirtmek istiyoruz.

lastikYanda belirtilen işaretin ise araçlarımızda bulunan lastiklerin havasının eksik olmasından sonra ortaya çıktığını belirtmek istiyoruz. Eğer aracınızda bulunan lastiklerin havasını kontrol ettikten sonra bu işaret sönmüyorsa o zaman yetkili servisten yardım alabilirsiniz. Ancak lastiklerin hava kontrollerini yaptıktan hemen sonra bu işaret büyük ihtimal sönecektir.

CEVAP VER